Kui kolm kuud tagasi teatasime ligi 50 ametiprofiili olemasolust ja välja sai hõigatud lootus koostada sügiseks teist sama palju, siis nüüd saame öelda, et see eesmärk on tõesti täidetud: sajale ametile on tutvustused olemas ja ametid on vajalike oskustega seostatud.
Kõigepealt valisime kirjeldamiseks ametid, mille nõudlus ja esindatus tööturul on OSKA uuringute ja Töötukassa andmetel kõige suurem ning mille kutsestandardi uuendused on lähenemas. Samuti püüdsime jälgida, et esimesse valikusse satuks igasuguse ettevalmistustaseme ja valdkondliku kuuluvusega ameteid.
Paralleelselt ametite registriga paisub tasapisi ka oskuste register, mis on suve jooksul täienenud 200 oskuse ja kirjelduse võrra, nii et nüüd on neid 2000 ligi. Lõviosa uutest oskustest on leidnud koha erioskuste sektsioonis, üldoskuste osa on muutunud vähe.
Lisaks on tehtud suuremaid ja väiksemaid ümberkorraldusi registri struktuuris. Täiesti ümber on mängitud näiteks mitmesugused korraldamisoskused ning ostu-, müügi- ja turundusoskused, mis varem olid ühises plokis, nüüd aga on eraldi tõstetud. Mitmeid oskusrühmade nimetusi on püütud kompaktsemaks või üldisemaks muuta (nt „Kaupade, toodete ja vara haldamine“ on nüüd lihtsalt „Vara haldamine“) ja kirjeldusi vastavalt vajadusele kas täpsemaks või üldisemaks mudida.
Lähitulevik toob oskuste registri ja ametiprofiilide testimise oskuste infosüsteemis, aga ka kutse- ja prognoosisüsteemis. Selleks ootame tõhusat koostööd teie, ekspertidega. Samuti seisab oskuste tiimil ees registrite loomise metoodika lahti kirjutamine ja infosüsteemi kasutusjuhendi koostamine.
Oskuste registri viimane verisoon (11.09.2023) on nähtav siin.
Mirel Püss, oskuste registri toimetaja