Перейти к содержимому
Esileht » Digitunnistuste arendamine Eestis: ülevaade Europassi kommikult

Digitunnistuste arendamine Eestis: ülevaade Europassi kommikult

Novembrikuu Europassi kommikul rääkis Haridus- ja Teadusministeeriumi oskuste valdkonna peaekspert Sigrid Ester Tani,  digitunnistustest – nende eesmärgist, kasutamisest ja arendustegevustest Eestis.

Mis on digitunnistused ja milleks neid kasutatakse?

Digitunnistus on elektrooniline dokument, mis on alternatiiv traditsioonilisele paberil diplomile. Digitunnistuse eesmärk on sama – tõendada hariduse või kutsekvalifikatsiooni omandamist. Tani rõhutas, et digitunnistused pakuvad kiiret ja turvalist lahendust, asendades vajaduse paberite säilitamise ja otsimise järele. Neid saavad kasutada nii õpilased, haridusasutused, tööandjad kui ka muud osapooled, näiteks kvalifikatsioonide kontrollimiseks ja erinevate lubade väljastamiseks.

Kuidas digitunnistusi kasutatakse?

  • Õpilased ja lõpetajad saavad haridusportaali kaudu (haridusportaal.edu.ee) ligipääsu oma haridust tõendavatele dokumentidele, sealhulgas riigieksami tulemustele ja kutsetunnistustele.
  • Haridusasutused saavad õpilaste andmeid automaatselt jagada süsteemidega, näiteks Sisseastumisinfosüsteemi (SAIS) kaudu.
  • Tööandjad kasutavad digitunnistusi, et kontrollida töötajate kvalifikatsioone, näiteks majandustegevusregistri kaudu.

Lisaks vähendab digitunnistuste kasutamine paberikulu ja lihtsustab dokumentide jagamist, näiteks tööle kandideerimise protsessis.

Turvalisus ja autentimine

Digitunnistused on digitaalselt allkirjastatud. Turvaelemendid, nagu krüptograafilised allkirjad ja digitemplid, muudavad tunnistuse võltsimiskindlaks. Haridusportaalis kasutatakse autentimiseks ID-kaarti, Mobiil-ID-d või Smart-ID-d, mis võimaldab turvalist juurdepääsu isikuandmetele.

Arengud ja tulevikuplaanid

Eestis on digitunnistuste kasutusele võtmine toimunud etapiliselt:

  • 2021. aastast saavad põhikooli ja gümnaasiumi lõpetajad oma tunnistustele ligi haridusportaali kaudu.
  • 2023. aastal keskenduti digitunnistuste liidestuste loomisele kutse-ja rakenduskõrgkoolide lõpetajatele.
  • 2024. aastal toimus ülikoolide ja täiskasvanute koolituste infosüsteemide liidestamine, samuti mikrokvalifikatsioonide lisamine Eesti hariduse infosüsteemi (EHIS).
  • alates 2025. aastast hakatakse täiskasvanute koolituse e-tunnistusi väljastama täienduskoolituste infosüsteemi JUHAN kaudu.

Tulevikuvisioonis nähakse, et kõik haridus- ja kutsekvalifikatsioonide andmed on ühes süsteemis kergesti ligipääsetavad ja turvalised. Lisaks töötatakse täienduskoolituste tunnistuste digitaliseerimise kallal, mis lihtsustab ka täiendõppe läbimist ja jälgimist.

Sigrid Ester Tani lõpetas oma ettekande tõdemusega, et digitunnistuste arendamisega ollakse Eestis kaugele jõudnud, kuid palju tööd on veel ees. Kui kõik plaanid ellu viiakse, muutub hariduse ja tööjõupoliitika planeerimine märksa tõhusamaks.

Vaata videosalvestust Sigrid Ester Tani esinemisest, 7. novembril toimunud Europassi kommikul:

“Digitunnistused Eestis.” Sigrid Ester Tani – esitluse pdf

Перейти к содержимому