Перейти к содержимому
Перейти к содержимому
Esileht » Digitunnistused on paberkandjal dokumendist turvalisemad ja mugavamad 

Digitunnistused on paberkandjal dokumendist turvalisemad ja mugavamad 

Digitaalsete haridustunnistuste kasutamine muutub üha tavapärasemaks, hõlbustades nii haridusasutuste, õpilaste kui ka dokumentide hindajate tööd. Kuidas erinevad riigid rakendavad digitaalseid lahendusi ning millised on nende eelised ja väljakutsed? Eesti ENIC/NARIC Keskuse välisriigi kvalifikatsioonide hindaja Aleksandr Graf jagas Europassi kommikul oma kogemusi ja tõi näiteid rahvusvahelisest praktikast. 

Digitaalsete dokumentide kasvav roll 

Graf selgitas, et üha enam puutuvad nad oma töös kokku digitaalsete haridustunnistustega, mis on väljastatud erinevates riikides, sealhulgas Ameerikas, Aafrikas, Põhja-Ameerikas ja Euroopas. Digitaalsed dokumendid on muutunud vajalikuks, kuna need pakuvad täiendavat mugavust ja kiirust võrreldes traditsiooniliste paberkandjal dokumentidega, mis võivad olla aegunud ja kergesti manipuleeritavad. 

Paber- ja digitaalsete tunnistuste erinevused 

Kui haridustunnistus on paberkandjal, esitab isik selle originaali või notariaalselt kinnitatud koopia, mis võib olla aeganõudev ja vähem turvaline. Samuti on alati oht, et dokument on võltsitud, eriti kui selle päritolu või ehtsust on keeruline kontrollida. Kui inimene kaotab oma haridusdokumendi või see hävineb (näiteks tulekahjus või sõjas), on protsess duplikaadi saamiseks keeruline ja võib isegi osutuda võimatuks, kui haridusasutus enam ei eksisteeri. 

Digitaalsete tunnistuste puhul on aga asi lihtsam

Kui dokument on digitaalne, siis kolm osapoolt: haridusdokumendi väljastanud õppeasutus, haridusdokumendi omanik ja asutus, kellele dokument edastatakse, on seotud turvalise andmevahetusplatvormi kaudu. Kõik vajalikud pooled saavad hõlpsasti kinnitada dokumendi ehtsuse ja andmeid saab kiiresti vahetada. 

Erinevad digitaalsed tunnistused üle maailma 

Austraalia ja Uus-Meremaa 

2017. aastal loodud veebiplatvorm My eQuals võimaldab Austraalia ja Uus-Meremaa ülikoolidel ja kutsekoolidel väljastada digitaalseid lõputunnistusi. See süsteem ei ole riigi algatus, vaid on alguse saanud ülikoolide koostööst. Mõned My eQuals platvormiga liitunud ülikoolid ja kutsekoolid väljastavad jätkuvalt lisaks digitaalsetele haridusdokumentidele ka paberkandjal tunnistusi. Samas kui teised õppeasutused on täielikult läinud üle digitaalsetele tunnistustele ja paberkandjal tunnistusi väljastavad ainult nendele üliõpilastele, kes neid taotlevad. Ainult üliõpilane saab määrata, kellel on ligipääs tema haridusandmetele. My eQuals võimaldab üliõpilasel määrata ka PIN-koodi ning ainult selle abil saab tööandja või muu asutus, kellele on antud ligipääs haridusandmetele, dokumenti alla laadida.

Ameerika ja Kanada 

Ameerikas ja Kanadas on digitaalsete haridusdokumentide jagamiseks mitu veebiplatvormi, mida kasutavad nii üldhariduskoolid, kõrgkoolid kui ka valitsusasutused. Kõige tuntumad neist on National Student Clearinghouse, DiplomaSender ja Parchment. Parchment tegutseb lisaks ka Suurbritannias ja Iirimaal. 

Parchmenti keskkonnas saab jagada dokumente erinevatele sihtgruppidele: 

  • Üldharidus (K-12): hinnetelehtede ja dokumentide edastamine ülikoolidele, kuhu keskkooli lõpetaja kandideerib. 
  • Kõrgharidus (Higher-Ed): diplomite ja akadeemiliste õiendite jagamine. 
  • Valitsus (Government): näiteks tegevuslubade ja muude ametlike dokumentide jagamine. 

Dokumente saab jagada ka välisriikide asutustega. Näiteks Eesti ENIC/NARIC Keskusele saadetud akadeemilise õiendi puhul saab dokumendi saaja e-posti teate lingiga, mis võimaldab dokumendi allalaadimist. Link on aktiivne 30 päeva ning sellele vajutamisel saadab süsteem dokumendi omanikule automaatse teavituse. Lisaks on selline dokument tavaliselt mõeldud ainult asutusesiseseks kasutamiseks: dokumendile märgitakse saaja andmed, et tagada dokumendi sihipärane kasutamine. 

Türgi 

Türgis on olemas riigiportaal, mis on sarnane eesti.ee teenustega. Türgi kodanikud saavad vaadata ja alla laadida oma haridustunnistusi PDF-formaadis. Autentsus tagatakse unikaalse koodiga, mida saab kontrollida riigiportaalis, mis muudab süsteemi turvaliseks ja usaldusväärseks. 

Kokkuvõte 

Digitaalsed haridustunnistused on  turvalisemad ja mugavamad võrreldes traditsiooniliste paberkandjal dokumentidega. Lisaks  pakuvad digitaalsete haridustunnistuste haldamisesüsteemid üliõpilastele suuremat paindlikkust ja kontrolli oma haridusalaste andmete üle, mis on oluline, eriti kui inimene peab oma kvalifikatsioone tõendama erinevates riikides. Kuna need süsteemid muutuvad järjest populaarsemaks, on neil potentsiaal muuta haridusdokumetnide autentimise protsess palju kiiremaks ja usaldusväärsemaks globaalses mastaabis. 

Vaata videosalvestust Aleksandr Graf esinemisest, 7. novembril toimunud Europassi kommikul:

“Milline on digitaalsete tunnistuste hindamise praktika ja tulevik?” Aleksandr Graf — esitluse pdf

europass