Перейти к содержимому
Esileht » Europassi õpirände tunnistus: ajakohastatud mall ja sammud digiteerimise suunas

Europassi õpirände tunnistus: ajakohastatud mall ja sammud digiteerimise suunas

2004. aastal esimest korda kasutusele võetud Europassi õpirände tunnistus on hästi toimiv mall, milles kirjeldatakse oskusi, mis on omandatud õpirände kaudu välismaal õppimisel või töötamisel. Europassi õpirände tunnistus aitab praktika, vabatahtliku töö või välismaal veedetud õppeperioodi jooksul omandatud uusi oskusi ja kogemusi võrreldavalt edasi anda. Pärast riiklike Europassi keskuste ja programmi „Erasmus+“ riiklike büroode konsultatsiooni 2021. aastal loodi projektirühm, et malli ajakohastada ja lihtsustada ning astuda järgmised sammud selle digiteerimiseks.

Nüüdseks valminud uuendatud mall võimaldab kasutada Europassi standardeid kogu õpirände jooksul alates ettevalmistusest kuni järelmeetmete võtmiseni. Selle saavutamiseks ühendati ja ühtlustati olemasolev Europassi õpirände tunnistuse mall ning „Erasmus+“ õppelepingu mall, et luua üks dokument nii õpirände-eelseks kui ka -järgseks kasutamiseks.

Millal kasutada Europassi õpirände tunnistust?

Europassi õpirändetunnistus on mõeldud kasutamiseks mis tahes õpirände kontekstis, sealhulgas formaalse, mitteformaalse ja informaalse õppe, samuti vabatahtliku tegevuse või töökogemuse puhul, eelkõige välismaal. Programmi „Erasmus+“ raames saab Europassi õpirände tunnistuse mallist ettevalmistuse ja dokumenteerimise soovitatav mall, mis on juba lisatud 2024. aasta „Erasmus+“ ametlike viitedokumentide konkursikutsesse (juhend riiklikele büroodele).

See mudel on nüüd kõigile organisatsioonidele ja üksikisikutele avalikult kättesaadav. Õpirände-eelset ja -järgset versiooni võib kasutada nii koos kui ka eraldi mis tahes õpirände puhul.

Miks kasutada Europassi õpirände tunnistust?

Europassi õpirände tunnistus aitab tunnustada oskusi ja kogemusi, mis on omandatud välismaal õppimise ajal. Seda võimaldab õpirändetegevuse üksikasjalik, struktureeritud ja äratuntav kirjeldus. Lähetav partner ja vastuvõttev organisatsioon täidavad Europassi õpirände tunnistuse malli koos, kirjeldades selles õpirändekogemust (rollid ja kohustused välismaal viibimise ajal) ning õpirände käigus saavutatud õpitulemusi (mis võivad hõlmata näiteks töö-, keele-, digi-, organiseerimis-, juhtimis- ja suhtlusoskusi).

Õpirände-eelset dokumenti kasutatakse selleks, et kinnitada kõigi asjaosaliste kokkulepet õpirände sisu, oodatavate õpitulemiste ja taasintegreerimismeetmete kohta. Õpirändejärgne dokument antakse osalejale siis, kui välismaal veedetud aeg lõpeb. Osalejad saavad selle abil tõendada omandatud kogemusi, eriti nende tööandjate puhul, kes toetavad tööotsinguid.

Põhimuudatused

Uues mallis on ühendatud õpirände-eelne ja -järgne dokumentatsioon. Tulemuseks on dokument, mida saab taaskasutada. Ühtlasi lisab see sidusust kogu õpirände jooksul.

Dokumentide ühendamine tähendab muu hulgas, et nüüd on õpirändejärgsele dokumentatsioonile vaja ainult ühte allkirja. See tagab, et dokumenti saab digiteerida Euroopa digitaalsete kvalifikatsioonitunnistuste  alusel, sest digivorming toetab vaid ühte digiallkirja. Õpirändele eelnevate õppelepingute allkirjastamise nõuded jäävad „Erasmus+“ raames samaks.

Kuigi uus mall on põhimall, mis sisaldab kõiki ettevalmistus- või tunnustamisetapiks vajalikke jaotisi ja võimalusi, ei ole kõik väljad igaühele asjakohased. Tegelikud Europassi õpirände dokumendid on palju lühemad ning sisaldavad vaid neid jaotisi ja võimalusi, mis on konkreetse tegevuse/osaleja puhul kohaldatavad ning täidetud.

Mudeli digiteerimine

Europassi õpirände tunnistuse väljanägemist ajakohastatakse eelseisva digiteerimise käigus. Õpirändejärgse Europassi õpirände tunnistuse väljaandmine on kavandatud Euroopa digitaalsete kvalifikatsioonitunnistuste (EDC) toel. EDC kasutamine ühtlustab Europassi õpirännet olemasolevate õpiteabe kirjeldamise standarditega Euroopa õppemudeli kasutamise kaudu.

Komisjon plaanib luua EDC  veebipõhise õpitunnistuse koostamise vahendi raames spetsiaalse Europassi õpirände tunnistuse malli, kasutades selles uue malli struktuuri, et see oleks kasutajale mugavam. Töö vajalike IT-arenduste kallal on juba alanud ja kestab kogu 2024. aasta. Digiteeritud Europassi õpirände tunnistuse mall on kavas kasutusele võtta 2025. või 2026. aastal.

Lisateavet EDC kohta leiate olemasolevatest dokumentidest või võttes ühendust e-posti aadressil EMPL-ELM-SUPPORT@ec.europa.eu.

Seniks jääb dokument PDF- või Word-vormingusse. Riike julgustatakse (võimaluse korral) kasutama dokumendi väljaandmiseks olemasolevat IT-taristut ja lükkama protsessi digiteerimise arendamist edasi, kuni malli EDC-versioon on kättesaadav.

Järgmised sammud ja toetus

Eesti keelse malli ja kasutusjuhendi saab alla laadida lehekülje jalusest. Malli kasutamise kohta on koostatud ka lühike juhenddokument. Lisaks on komisjon (koos Cedefopiga) välja töötanud õpiväljundite lühikirjelduste koostamise suunised.

Kui Europassi liikuvuse mall on veebipõhises õpitunnistuse koostamise vahendis kättesaadav, pakutakse lisajuhiseid ja tuge uute vahendite kasutamisel ning täitmisel. Veel enne korraldab komisjon aga teabekoosolekuid.

Mallid

  • Europassi õpirände tunnistuse tervikmall: Word PDF
  • Õpirände-eelne mall: Word PDF
  • Õpirändejärgne mall: Word PDF
  • Kasutusjuhend: PDF
Europass

Перейти к содержимому