Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku (EQF) rakendamise koordinatsioonikeskus (National Coordination Point) on Euroopa Nõukogu soovitusel loodud kõikidesse Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku projektiga ühinenud riikidesse. Alates 2010. aastast täidab Eestis EQF-i rakendamise koordinatsioonikeskuse rolli SA Kutsekoda.
Koordinatsioonikeskuse tegevuse eesmärk on toetada ja koordineerida riikliku kvalifikatsioonisüsteemi ja Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku omavahelist toimimist, tagades kvaliteedi ja läbipaistva menetluse. Koordinatsioonikeskuse juhtrühm on kohustatud esitama Euroopa Komisjonile korrapäraselt aruandeid selle kohta, kuidas Eesti riiklik kvalifikatsiooniraamistik (EKR) on koostoimes EQF-iga. Ühtlasi on koordinatsioonikeskus Euroopa Komisjonile ja muudele asjaomastele asutustele EQF-i alal esmaseks kontaktiks.
EQF-ist saadav kasu
- Tööandjatele ja õppeasutustele teeb see lihtsamaks teistes Euroopa riikides omandatud kvalifikatsioonide mõistmise.
- Õppijatel ja töötajatel, kes soovivad teise riiki õppima või tööle minna, aitab see selgitada oma senist haridusteed ning omandatud oskusi ja teadmisi.
Oma oskuste ja teadmiste esitlemiseks on loodud turvaline ja tasuta veebikeskkond Europass, mis muuhulgas võimaldab esile tõsta ka diplomite ja tunnistuste kvalifikatsiooniraamistiku taseme.
Rakendamine Eestis
Koordinatsioonikeskusena on Kutsekoja tegevus toetada ja koordineerida Eesti kvalifikatsioonisüsteemi ja Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku omavahelist toimimist.
Kutsekoja kui koordinatsioonikeskuse ülesanne on
- korraldada Eesti kvalifikatsioonide EQF-i tasemetega sidumine, kaasates selleks olulised sihtrühmad ja tagades tegevuse läbipaistvuse;
- rakendada Euroopas kokku lepitud kvalifikatsioonide EQF-iga sidumise kvaliteedi tagamise põhimõtteid;
- teavitada kõiki huvirühmi ja avalikkust Eesti kvalifikatsioonide EQF-i tasemetega sidumise tulemustest ning Eesti kvalifikatsioonisüsteemi arengust;
- osaleda riiklike koordinatsioonikeskuste võrgustiku tegevuses.
Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku loomise, põhimõtete ja eesmärkide kohta saab lähemalt lugeda eestikeelsest trükisest „Euroopa kvalifikatsiooniraamistik: õppimise, töö ja piiriülese liikuvuse toetamine“.
Rahvuslike kvalifikatsioonide ja Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku tasemete suhestamise tulemusi kogub ja avalikustab Europassi portaal.
Nende veebilehel Compare Qualifications Frameworks on võimalik omavahel võrrelda nende riikide infot, kes on oma kvalifikatsiooniraamistike EQF-iga suhestamise protsessi lõpetanud. 30 riigi andmete seast leiab ka Eesti kohta käiva info.
Kasulikud lingid
- Euroopa Kvalifikatsiooniraamistiku koduleht: European Qualifications Framework
- Teiste riikide kvalifikatsiooniraamistikud: National Qualifications Frameworks (NQFs)
- Euroopa Kutseõppe Arenduskeskus: The European Centre for the Development of Vocational Training (CEDEFOP)
- Oskuste, pädevuste, kvalifikatsioonide ja ametite Euroopa klassifikaator: European classification of Skills, Competences, Qualifications and Occupations (ESCO) (eestikeelne leht)
- Euroopa Liidu oskuste kataloog: EU Skills Panorama
Trükised ja dokumendid
- Trükis: European guidelines for the development and writing of short, learning-outcomes-based descriptions of qualifications
- Hinnang Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku rakendumisele, vt ka Executive Summary, External independent supporting study
- Raport Europassi hindamise kohta (2024), vt ka Staff Working Document, External independent supporting study
- Raport “Implementing the 2012 Council Recommendation on the validation of non-formal and informal learning. One-off report of Estonia” (2023)
- Ülevaade “VÕTA kutse andmisel”. Koostaja: Heleriin Jõesalu, 2023
- Euroopa Komisjoni teatis “European Skills Agenda” (2020)
- Trükis “National qualifications frameworks developments in Europe 2019. Qualifications frameworks: transparency and added value for end users”. CEDEFOP, 2020
- Uuringuaruanne “Cedefop European public opinion survey on vocational education and training”. CEDEFOP, 2017
- Ülevaade “Spotlight on Vocational education and training (VET) in Latvia”. CEDEFOP, 2017
- Ülevaade “Teiste riikide praktikad kvalifikatsiooniraamistike rakendamisel”. Kutsekoja nõunik Olav Aarna, 2016
- Euroopa Komisjoni direktiiv “Council Recommendation on the European Qualifications Framework for Lifelong Learning” (2016)
- Raport “Getting Skills Right: Assessing and Anticipating Changing Skills Needs”. OECD, 2016
- Aruanne “Eesti Kvalifikatsiooniraamistiku sidumine Euroopa Kvalifikatsiooniraamistikuga”. Kutsekoja nõunik Olav Aarna, 2016
- Aruanne “Referencing of the Estonian Qualifications and Qualifications Framework to the European Qualifications Framework” (2016)
- Aruanne “Eesti Kvalifikatsiooniraamistiku sidumine Euroopa Kvalifikatsiooniraamistikuga” (2012)
- Aruanne “Referencing of the Estonian Qualifications and Qualifications Framework to the European Qualifications Framework” (2012)