Kutsekoja juhatus tutvustas detsembris nõukogule sihtasutuse 2025. aasta eelarvet, tegevuskava, aga ka Kutsekoja tegemisi laiemalt, kuna nõukogu koosseisus alustas kaks uut liiget.
Eesti Tööandjate Keskliidu esindaja Kutsekoja nõukogus on nüüdsest Hando Sutter, Teenistujate Ametiliitude Organisatsiooni TALO esindaja Roland Leesment.
Detsembris kogunenud nõukogu sai ülevaate Kutsekoja 2024. aasta tegemistest ning 2025. aasta plaanidest.
2025. aastal on kutsesüsteemi töölaual 216 kutsestandardi uuendamine või pikendamine, 15 kutse andja avaliku konkursi korraldamine, kutse andjate nõustamine, kutseeksamite vaatlemine. Välja töötatakse oskuste ja kutsete vastavushindamise ja tunnustamine aluspõhimõtted, oskuste hindamise mudel ja metoodika ning luuakse hindamisprotseduuride juhendmaterjal. Kutse andjate hindamisalase kvaliteedi tõstmiseks korraldatakse koolitusi ja infotunde ning töötatakse välja digitaalseid õppematerjale.
Kavas on jätkata Oskuste Kompassi sisuga täitmist ning sisenetakse teise arendusetappi, kus luuakse oskustega seotud teenuste keskkond ja analüüsikeskkond.
Tööjõu ja oskuste vajadust prognoosivad OSKA uuringud viiakse läbi järgmistel teemadel:
- välistööjõu vajadus
- tuuleenergia valdkonna tööjõu- ja oskuste vajadus
- energeetika
- AI mõju tööjõu ja oskuste vajadusele
- keemia-, kummi- ja plastitööstus ning ehitusmaterjalide tootmine
- kinnisvara
- regionaalne tööjõuvajaduse prognoosimudel I osa (Ida-Virumaa näitel)
- sotsiaaltöö uuringu seire
Jätkub Eesti täiskasvanuhariduse kogukonna aktiveerimine ja kvaliteedi tõstmine EPALE projekti raames ning Europass / NCP tegevuste läbi viimine.
Kutsekoja nõukogu kinnitas sihtasutuse tuleva aasta tegevuskava ja eelarve.
Kutsekoja nõukogusse kuuluvad Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Teenistujate Ametiliitude Organisatsiooni TALO, Eesti Tööandjate Keskliidu, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Eesti Ametiühingute Keskliidu, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Rahandusministeeriumi esindajad. Sihtasutuse Kutsekoda nõukogu kavandab sihtasutuse tegevust, korraldab juhtimist ja teostab järelevalvet sihtasutuse ja juhatuse tegevuse üle.
Ago Tuuling: kutsesüsteem vajab pidevalt arendamist
Kutsekoja kauaaegne nõukogu liige Ago Tuuling (TALO) andis ohjad üle kolleegile Roland Leesmentile. Tuuling, kes oli sihtasutuse nõukogus alates aastast 2011, ütleb ajas tagasi vaadates, et Kutsekoja loomisel alustati õigest kohast ning liigutud on õiges suunas.
Ta selgitas, et Kutsekoda loodi tööandjate, töövõtjate ja riigi koostöös ning tänu sellele on sihtasutusest saanud tööturu osapooli siduv, aga ka suunav koostööplatvorm. Kutsekoda prognoosib tööjõu ja oskuste vajadust, sh seda, millise haridusliku ettevalmistusega inimesi on tarvis, ning koordineerib kutsete andmist − omandatud oskuste väärtustamist töömaailmas.
Kutsesüsteem vajab jätkuvat parendamist ja arendamist, ütleb Tuuling: „Kutsesüsteem peab olema pidevas muutmises, peab tunnetama tööturu ja haridussüsteemi muutusi ja püüdma neid kooskõlastatult toimima panna.“
Kutsetunnistus on kvaliteedimärk, on Tuuling veendunud. Ta peab oluliseks, et töömaailm väärtustaks kutseid nii, et inimese tõendatud teadmised oleksid korrelatsioonis tema palga ja sotsiaalsete garantiidega (pikem puhkus, täiendõppevõimalused jms).
Kutsekoja ülesanne on pikaajalise nõukogu liikme sõnul säilitada oma erapooletus ning olla ka edaspidi tööturu osapooli ühise laua taha kokku toov organ.