Skip to content
Esileht » OSKA asub uurima tehisintellekti mõju tööjõu- ja oskuste vajadusele

OSKA asub uurima tehisintellekti mõju tööjõu- ja oskuste vajadusele

OSKA viib 2025. aasta esimeses pooles läbi uuringu, milles analüüsitakse tehisintellektil põhinevate lahenduste laiema kasutuselevõtuga kaasnevat oskuste vajadust ettevõtluses. Uuringus keskendutakse majandussektoritele, kus AI rakendamisel tootlikkuse kasvupotentsiaal on suurim, kuid kaardistatakse ka üldisem tehisintellektiga seotud baasoskuste vajadus tegevusalast sõltumata.

Tehisintellektisüsteemide laialdasem kasutamine muudab oluliselt tänast tööturgu: osa ametikohti kaob ning osa muutub praegusega võrreldes oluliselt. Generatiivse tehisintellekti laialdane rakendamine mõjutab hinnanguliselt 61% kõigist Eesti töökohtadest, eeskätt teadmusintensiivsete teenuste pakkumisel, kaubavahetuse-, transpordi- ja turismi, hariduse-, tervishoiu-, avaliku halduse ning tootmis- ja ehitusvaldkonnas.

Generatiivse tehisintellekti lahenduste laialdane juurutamine era- ja avalikus sektoris võib optimistlike prognooside kohaselt suurendada Eesti riigi sisemajanduse kogutoodangut kuni +8% võrra (eeskätt läbi produktiivsuse kasvu). Samas rakendab täna generatiivse tehisintellekti lahendusi hinnanguliselt 5% Eesti väikese- või keskmise suurusega ettevõtetest ning 23% suurettevõtetest, jäädes sellega maha Euroopa Liidu keskmisest (vastavalt 7% ja 30%). Generatiivse tehisintellekti lahenduste kasutuselevõtu ühe peamise takistajana toovad ettevõtted esile vajalike kompetentside nappuse.

Seetõttu tegi Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium Kutsekojale ettepaneku viia läbi OSKA uuring, mis analüüsib tehisintellekti mõju tööjõu- ja oskuste vajadusele.

Uuringu peaeesmärk on välja selgitada andmete ja tehisintellektiga seotud oskused ning teadmised sellistes majandussektorites ja ametialadel, kus oodatav AI-kasutamise kasvupotentsiaal ning mõju lisandväärtusele ja tootlikkusele on suurim.

Uuringu oodatav tulemus võimaldab hinnata, millised meetmed (sh koolitused, tugiteenused, toetused) on vajalikud andmete ja tehisintellektiga seotud oskuste (sh baasoskuste) ning teadmiste suurendamiseks tööturul, mis aitavad luua positiivset mõju ettevõtluse ja ühiskonna jaoks (tõsta tööjõutootlikkust, minimeerida negatiivset mõju inimeste võimalustele eneseteostuseks).

Uuring viiakse läbi 2025. aasta esimeses pooles ning avaldatakse sügisel.

Oskuste ning tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteemi OSKA uuringute koostamist korraldab SA Kutsekoda Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

Skip to content