Skip to content
Esileht » Tiia Randma osales arutelul Eesti kõrghariduse tuleviku üle

Tiia Randma osales arutelul Eesti kõrghariduse tuleviku üle

4. veebruaril toimus TalTechi aulas Rektorite Nõukogu ümarlaud, milles arutleti Eesti kõrghariduspoliitika võtmeküsimusi. Kutsekoja juhatuse liige Tiia Randma rääkis kaasa Vabariigi Presidendi Alar Karise juhitud vestlusringis.

Vabariigi Presidendi Alar Karise modereeritud vestlusringis osalesid Eesti Teaduste Akadeemia president, akadeemik Mart Saarma, ajuteadlane Jaan Aru, sotsioloog, emeriitprofessor Marju Lauristin ja Kutsekoja juhatuse liige Tiia Randma.

President Karis tõi välja, et kõrgharidusele on palju vastandlikke ootusi ning ärgitas vestlusringis osalejaid mõtisklema selle üle, milline siis õigupoolest on kõrghariduse roll ühiskonnas, milline on selle seos teaduse ja ettevõtlusega ning milline on kõrghariduse tulevik.

Vestlusringis arutleti pikalt selle üle, kuidas muudab tehisaru tulek ülikoolile esitatavaid ootusi – kas kõrgharidusega inimesi on enam vaja või teeb AI tulevikus kogu töö ära?

Tiia Randma laiendas teemat, tuues välja, et tehnoloogia areng ei ole ainus suur muutus, millega silmitsi seisame. Ka trendid nagu rohepöörde, demograafilised muutused ja väärtushinnangute teisenemine esitavad kogu haridussüsteemile uusi väljakutseid.

Oskusi, mis aitavad inimesel muutuvas maailmas hakkama saada, kirjeldas Randma kolme jalaga taburetina: üks jalg on erialased oskused, teine tehnoogiaoskused ning kolmas roheoskused, ent istmeplaadiks nende peal on üldoskused – kriitiline mõtlemine, muutustega hakkama saamine, analüütiline mõtlemine. Neid oskusi peavad aitama kujundada kõik haridusastmed, kõrgharidus seal hulgas.

Randma nõustus kaaskõnelejatega, et ülikoolidel on ühiskonda eest vedav ja uusi ideid genereeriv roll, kuid ei tohi unustada, et me vajame ka selliste erialade esindajaid, kel ei pea olema kõrgharidus, küll aga väga head kutseoskused.

 Vaata kogu arutelu siit (Vabariigi Presidendi vestlusring algab 59. minutil).

Skip to content